KATEGORIJA
ZNAMKA
NAMEN
- Junior 8
- Racing 17
- Rekreacija 47
- Za dioptrijo 3
VELIKOST
- ONE 19
FILTRIRAJ PO CENI
Smučarska očala
SMUČARSKA OČALA
Smučarska očala so ključnega pomena, omogočajo vam, da dobro vidite v vseh vremenskih razmerah. Nudijo tudi zaščito pred ultravijoličnim sevanjem (UVA in UVB). Očala zagotavljajo tudi najboljšo zaščito pred snežnimi padavinami. Obstaja ogromno najrazličnejših smučarskih očal, ki se razlikujejo po obliki, po steklih in različnih tehnologijah.
NA KAJ MORAMO BITI POZORNI PRI NAKUPU SMUČARSKIH OČAL
Ko se lotimo nakupa očal je najbolje, da se pred nakupom posvetujemo s prodajalcem, da nam ta razloži vse glede različnih stekel in nam svetuje. Za vas smo pripravili vodnik smučarskih očal, da vam bo ta v pomoč, če se odločite za nakup očal prek spleta. Vedeti morate koliko in v kakšnih razmerah največkrat smučamo. Priporočamo tudi, da imate ob nakupu s seboj tudi smučarsko čelado. Najbolje je, da jih preizkusite skupaj z čelado. Pazite morate, da med zgornjim robom očal in smučarsko čelado ni »luknje«. Očala se morajo stično prilegati skupaj z čelado. Paziti moramo tudi, da nam ne pritiskajo na nos. To bi lahko pomenilo, da so prevelika ali pa napačne oblike. Mehka pena okvirja pa nam mora lepo objeti predel okrog oči.
Pazite tudi na velikost. Glede na velikost poznamo moške ali »unisex«, ki so običajno večja. Ženska so ponavadi malo manjša ter mladinska in otroška.
Za vse, ki nosite običajna očala z dioptrijo, so proizvajalci razvili tudi takšna, ki se imenujejo OTG (čez očala) in jih lahko nosite skupaj z vašimi očali.
SESTAVA OČAL
Očala so sestavljena iz okvirja, stekel, pene in traku. Stekla so zasnovana tako, da dajejo kontrast in zmanjšajo bleščanje. Sončen dan v gorah ob katerem je lahko UV-sevanje kljub hladnim temperaturam, veliko močnejše kot si mislite. Zaradi refleksije UV žarkov lahko poškodujete roženico. Ščitijo oči pred nevarnimi žarki in zaslepljenostjo. Okvir vzdržuje obliko očal in ohranja stekla varna. Pašček se uporablja za držanje očal na mestu. Ti trakovi so nastavljivi, trpežni, nekateri pa imajo na notranjem delu paščka silikon, da se očala ne premikajo in vam ne morejo zdrseti iz čelade.
Stekla
Vsa stekla niso enaka. Obstaja več različnih oblik stekel, ki je dobro, da jih upoštevate, preden se odločite katero steklo želite. Najosnovnejši modeli imajo enojno steklo, ki pa niso najbolj kvalitetna in so bolj škodljiva za oči in povzročajo rosenje stekel. Zato vam priporočamo, da si kupite očala z dvojnimi stekli. Pozorni moramo biti tudi na vidni kot očal. Boljši vidni kot imajo očala s sferičnimi stekli, ki so nekoliko izbuljena, ta kot pa naj bi bil vsaj 180 stopinj. Glede na obliko stekel jih lahko razdelimo na sferične in cilindrične leče.
Sferična stekla so ukrivljene na dveh oseh in z njimi dobite najboljši periferni vid. Stekla so tako horizontalno kot tudi navpično ukrivljena. Sferična leča je bolj podobna obliki človeškega očesa in ima manj optičnega popačenja. Prednost sferične leče je, da zaradi svoje krivine zmanjša bleščanje. Ker pa je med stekli in vašim obrazom več prostora se bo zaradi boljšega zračnega pretoka zmanjšalo zamegljevanje.
Druga stekla so cilindrična stekla, ki so vodoravno ukrivljena in navpično ravna. Vidno polje je v nasprotju s sferično lečo nekoliko zmanjšano in bleščanje tudi ni mogoče absorbirati. Vendar pa so proizvajalci razvili tehnologije za zmanjšanje izkrivljanja in bleščanja. Ta so običajno cenejša.
FOTOKROMATSKA STEKLA ta stekla spremenijo prepustnost svetlobe glede na svetlobne razmere. So stekla, ki imajo sposobnost samostojnega zatemnjevanja. Imajo specialni filter, ki omogoča, da stekla temnijo in svetlijo. V primeru, ko smučamo iz sončnih v senčne dele se nam taka stekla prilagajajo v najhitrejšem možnem času glede na svetlobo. Ta tehnologija omogoča uporabo leč v skoraj vseh pogojih.
POLARIZACIJSKA STEKLA so stekla, ki predvsem zmanjšajo bleščanje iz določenih kotov. Izboljšujejo vidnost in kontrast.
Vidni prenos svetlobe (VLT) izraža količino sončne svetlobe, ki ji leča dovoljuje vstopiti. Izražena je v odstotkih. Prenos svetlobe stekel je resnično pomemben, ker vpliva na kontrast in vam omogoča, da čim bolje vidite v različnih vremenskih svetlobah. Stekla z nizko stopnjo VLT se uporabljajo ob svetlih sončnih dnevih, z namenom, da vas zaščitijo pred zaslepitvijo. Stekla z nizko stopnjo VLT so bolj zatemnjene, da bolje preprečijo vstop sončne svetlobe in so pogosto opremljene z zrcalno prevleko, ki izboljša vidljivost grbin na smučišču pri višjih hitrostih. V takih sončnih dnevih se najbolje izražajo očala s temnejšimi stekli; to so temno rjava, temno zelene, temno modre, temno sive…, ki povečajo kontrast. Ob slabi svetlobi in meglenih dnevih, se bolje izkažejo leče z višjo stopnjo VLT. V takih razmerah (slabi svetlobi in megli) boste najbolje videli s svetlejšimi stekli; z rumenimi, oranžnimi, svetlo rjavimi, zlatimi… Za slabšo vidljivost so primerna tudi stekelca svetlo rozaste barve. Priporočamo, da za vse tiste, ki veliko smučate imate očala pri katerih dobite še dodatno steklo ponavadi za slabše in sončno vreme in se jih preprosto zamenja. Ena od možnosti pa je, da imate dvojna.
VLT | POGOJI | VREME |
3-8% | Zelo močna svetloba | Zelo sončno |
9-18% | Močna svetloba | Sončno, delno oblačno |
19-43% | Zmerna svetloba | Spremenljivo |
44-80% | Slaba svetloba | Oblačno, sneženje |
81-100% | Zelo slaba svetloba | Megla, ponoči |
KATEGORIJE LEČ S3/S2/S1/S0
S3- SONČNO VREME za takšno vreme so stekla z visoko zatemnitvijo, ki omogočajo maksimalno zaščito pred bleščanjem. Omogočajo vam super vidljivost pri sončnem vremenu.
S2- OBLAČNO IN SPREMENLJIVO VREME so najbolj prodajna stekla, ker so tudi najbolj univerzalna. Primerna so tako za sončno kot tudi oblačno vreme in v popoldanskih urah, ko se naredijo senčni deli.
S1- SLABO VREME, SNEG IN MEGLA za takšne vremenske razmere so najbolj primerna svetlejša stekla z visokim % VLT. Pomagale nam bodo do jasnega pogleda, ko je na smučišču zelo slaba vidljivost
S0- NOČNO VREME so prosojna stekla primerna za nočno smučanje.
PREZRAČEVANJE PRI SMUČARSKIH OČALAH
Očala, ki so opremljena s prezračevalnim sistemom omogočajo boljši pretok zraka in s tem preprečujejo rosenje stekel. Ta prezračevalni sistem je sestavljen iz pene in plastičnih vložkov na zgornjem in spodnjem robu očal ali na steklih.
KAKO SKRBIMO ZA OČALA
Ko kupite očala je navadno priložena mehka vrečka; shranjujte jih v njej in jih nikoli ne odlagajte na hrapavo površino, da ne poškodujete premaza na steklih. Za brisanje stekel uporabljajte suho, mehko in čisto krpo, najboljša je za krpa za čiščenje mikrovlaken. Vlago iz stekel nežno odstranite samo iz notranje strani stekel, v nasprotnem primeru boste uničili zaščito proti megli. Ne odlagajte jih na radiator ali direktno na vroče dele.